Avanti Wine Cooler, 34 Bottle Capacity, in Platinum (WC34N2P)
WC34N
- Holds up to 34 bottles
- Temperature range: 40° - 65° F
- Soft touch electronic control and display
WC34N
| SKU | WC34N2P |
|---|---|
| Description | Avanti 34 Bottle Wine Cooler, Stainless Steel |
| UPC | 079841143429 |
| Model | WC34N |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Wine Cooler |
| Subcategory | Wine Cooler |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 389.99 |
| Long Description | Keep wine perfectly chilled in the 34-bottle capacity wine from Avanti. This wine fridge is ideal for the living room, office, man cave, she-shed, bar, basement or anywhere you want to beautifully store your wine collection. Easily view your wine choices through the glass door. This compact wine cooler features automatic defrost so your wine stays perfectly chilled. Select the right settings at the touch of a button and monitor the temperature (C°/F°) with the temperature monitor display. |
|---|---|
| Bullet 1 | Holds up to 34 bottles |
| Bullet 2 | Temperature range: 40° - 65° F |
| Bullet 3 | Soft touch electronic control and display |
| Bullet 4 | Platinum frame |
| Bullet 5 | Long life/cool interior LED lighting with ON/OFF switch |
| Bullet 6 | Slide-out, wire shelves |
| Bullet 7 | Freestanding |
| Bullet 8 | ADA compliant |
| Bullet 9 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--p2zU7beY--/qgcfp0p8llmpknm815lc.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--tyxvuNXD--/qrbraspotfjsi3v02eln.pdf |
| Parts & Accessories PDF | https://images.salsify.com/image/upload/s---2IObX-d--/97cc333137d08c706657bf24e7d580321024ccfd.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 17" x 19.5" x 33.5" |
| Item Weight (lb) | 72.77 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Right |
| Depth - Door Open 90° (in) | 36.5 |
| Depth - Excluding Door (in) | 15" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 17" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 32.75" |
| Capacity | 3.3 cu. ft. |
| Freezer Type | No Freezer |
| Material |
|
| Shelf Material | Wire |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Range (°F) | 40° - 65° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 65° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 180 |
| Adjustable Shelves | No |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Digital |
| Integrated Lock | No |
| Undercounter | No |
| Interior Lighting | Yes |
| Defrost System Type | Auto / Cycle |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Shelves | 6 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | CCMS AUDIT |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 0.74 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Gift Box Dimensions (in) | 19.10" x 21.90" x 35.00" |
| Gift Box Weight (lb) | 62.78 |
| Shipping Dimensions (in) | 19.10" x 21.90" x 35.00" |
| Shipping Weight (lb) | 62.78 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 69.00" |
| Pallet Quantity | 8 |
| Pallet Ti/Hi | 4/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | GIFT BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |