Avanti Wine Cooler with Wood Accent Shelving, 51 Bottle Capacity, in Stainless Steel (WC3015S3S)
WCB52T
- Holds up to 51 bottles
- Temperature range: 40° - 65° F
- Soft touch control panel with electronic display
WCB52T
| SKU | WCB52T3S |
|---|---|
| Description | Avanti 51 Bottle Wine Cooler, Stainless Steel |
| UPC | 079841523191 |
| Model | WCB52T |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Wine Cooler |
| Subcategory | Wine Cooler |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 729.99 |
| Long Description | Keep wine perfectly chilled in the 51-bottle capacity wine chiller from Avanti. This wine fridge is ideal for the living room, office, man cave, she-shed, bar, basement, or anywhere you want to store your wine collection beautifully. Easily view your wine choices through the glass door. This compact wine cooler features automatic defrost, so your wine stays perfectly chilled. Select the right settings at the touch of a button and monitor the temperature (C°/F°) with the temperature monitor display. |
|---|---|
| Bullet 1 | Holds up to 51 bottles |
| Bullet 2 | Temperature range: 40° - 65° F |
| Bullet 3 | Soft touch control panel with electronic display |
| Bullet 4 | Stainless steel frame |
| Bullet 5 | Long life/cool LED interior lighting with ON/OFF switch |
| Bullet 6 | Wire shelf with wooden trim |
| Bullet 7 | ADA compliant |
| Bullet 8 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 23.50" x 23.50" x 33.50" |
| Item Weight (lb) | 92.61 |
| Installation Type | Freestanding or Built-In |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Right |
| Depth - Door Open 90° (in) | 48.75 |
| Depth - Excluding Door (in) | 21.00 |
| Depth - Excluding Handles (in) | 21.00 |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 33.00 |
| Capacity | 5.2 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Range (°F) | 40° - 65° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 65° |
| Adjustable Shelves | No |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Manual |
| Integrated Lock | No |
| Undercounter | Yes |
| Defrost System Type | Automatic |
| Number of Doors | 1 |
|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | CCMS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 1.06 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 27.00" x 26.25" x 38.00" |
| Shipping Weight (lb) | 114 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 76.00" |
| Pallet Quantity | 2 |
| Pallet Ti/Hi | 1/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |