Avanti DESIGNER Series Single-Zone Wine Cooler, 176 Bottle Capacity, in Stainless Steel with Wood Accent Shelving (WCD176SZ3S)
WCD176SZ
- Holds up to 176 bottles
- Temperature range: 40˚ - 65˚ F
- One touch digital control for red, white or sparkling wine
WCD176SZ
| SKU | WCD176SZ3S |
|---|---|
| Description | 176 Bottle Single Zone Wine Cooler Commercial Grade |
| UPC | 079841251766 |
| Model | WCD176SZ |
| Brand | Avanti |
| Collection | DESIGNER |
| Product Line | Cooling |
| Category | Wine Cooler |
| Subcategory | Wine Cooler |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) | WCF149SE3S-1 |
| Item Status | Harvest |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 999.99 |
| MAP Price | 2469.99 |
| Long Description | Keep wine perfectly chilled in the 176-bottle capacity wine cooler from Avanti's DESIGNER Series. This wine chiller is ideal for the office, kitchen, man cave, she-shed, bar, basement, or anywhere you want to store your wine collection beautifully. Easily view your wine choices through the glass door. Use pullout wooden shelving to arrange bottles for easy access. This compact wine fridge features automatic defrost and one-touch digital control, so your wine stays perfectly chilled. It has a built-in fan with a charcoal filter to maintain an even temperature and help absorb odors. Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | Holds up to 176 bottles of your favorite wine |
| Bullet 2 | Temperature range: 40˚ - 65˚ F |
| Bullet 3 | One touch digital control for red, white or sparkling wine |
| Bullet 4 | Built-in fan with charcoal filter to maintain even temperature and help absorb odors |
| Bullet 5 | Reversible, double-pane tempered glass door showcases your collection |
| Bullet 6 | Pull-out wooden shelves for easy access |
| Bullet 7 | Stainless steel door handle and kickplate |
| Bullet 8 | One touch ON/OFF interior LED light control lets you easily see your bottles |
| Bullet 9 | ADA compliant |
| Bullet 10 | Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty |
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--3jCf9P7N--/kfirwrvqmru8g6pwk5ox.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--st0lvWt5--/le0jvfo0izcm7znwtvwl.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 31.3" x 23.5" x 71" |
| Item Weight (lb) | 240 |
| Installation Type | Freestanding or Built-In |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Reversible |
| Depth - Door Open 90° (in) | 50 |
| Depth - Excluding Door (in) | 25.50" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 27.36" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 70.75" |
| Capacity | 176 Bottles |
| Volume Capacity | 14.5 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/165W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Range (°F) | 40° - 65° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 65° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 200 |
| Adjustable Shelves | No |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Integrated Lock | No |
| Undercounter | No |
| Size | 176 Bottle Cap. |
| Automatic Shut Off | No |
| Defrost System Type | Automatic |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Shelves | 15 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | CCMS AUDIT |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| ADA Compliant | No |
| TAA Compliant | No |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 30.50" x 26.00" x 74.00" |
| Shipping Weight (lb) | 258 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 125 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |