Avanti DESIGNER Series Wine Cooler, 28 Bottle Capacity, in Stainless Steel with Wood Accent Shelving (WCF281E3SS)
WCF281ES
- Holds up to 28 bottles
- Temperature range: 40 - 65 Degrees F
- Soft touch electronic control and display
WCF281ES
| SKU | WCF281E3SS |
|---|---|
| Description | Avanti 28 Bottle Designer Series Wine Cooler, Stainless Steel |
| UPC | 079841502813 |
| Model | WCF281ES |
| Brand | Avanti |
| Collection | DESIGNER |
| Product Line | Cooling |
| Category | Wine Cooler |
| Subcategory | Wine Cooler |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 899.99 |
| MAP Price | 1069.99 |
| Long Description | Keep wine perfectly chilled in the 28-bottle capacity wine from Avanti's DESIGNER Series. This wine fridge is ideal for the living room, office, man cave, she shed, bar, basement, or anywhere you want to beautifully store your wine collection. Easily view your wine choices through the glass door, and simply pull out the vinyl-coated shelves with wooden fronts to select the bottle of your choosing. This compact wine cooler features automatic defrost so your wine stays perfectly chilled. Select the right settings at the touch of a button and monitor the temperature (C°/F°) with the temperature monitor display. |
|---|---|
| Bullet 1 | Holds up to 28 bottles |
| Bullet 2 | Temperature range: 40 - 65 Degrees F |
| Bullet 3 | Soft touch electronic control and display |
| Bullet 4 | Long life/cool LED interior display lighting with ON/OFF switch |
| Bullet 5 | Roll-out vinyl-coated shelves with wooden fronts |
| Bullet 6 | Stainless-steel door and handle |
| Bullet 7 | ADA compliant |
| Bullet 8 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Use and Care Instructions | Clean the interior shelves and surfaces with a soft cloth and mild detergent as needed. Do not use abrasive cleaners or solvents. Periodically clean the exterior stainless steel with a non-abrasive cleaner designed for stainless surfaces. |
| Included Components | Handle |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 25.00" x 15.00" x 33.50" |
| Item Weight (lb) | 80.92 |
| Installation Type | Freestanding or Built-In |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Right |
| Depth - Door Open 90° (in) | 40 |
| Depth - Excluding Door (in) | 21" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 23" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 33.25" |
| Capacity | 28 Bottles |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Decibels (dB) | N/A |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 40° - 65° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 65° |
| Adjustable Shelves | No |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Electronic |
| Integrated Lock | No |
| Quiet Operation | Yes |
| Undercounter | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Automatic |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Shelves | 6 |
| AB1200 Label Needed | None |
|---|---|
| AB1200 Compliant | Yes |
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| BPA Free | Yes |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | cETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | CCMS AUDIT |
| EnergyStar Certified | No |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 1.2 |
| Refrigerant Type | r600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 27.00" x 19.00" x 38.50" |
| Shipping Weight (lb) | 100 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 77.00" |
| Pallet Quantity | 6 |
| Pallet Ti/Hi | 3/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |