Avanti Hot and Cold Water Dispenser, in Brushed Stainless Steel (WDC760I3S)
WDC760I
- Push button hot and cold faucets with child safety guard
- Selectable hot and cold water power switches
- LED indicator lights
WDC760I
| SKU | WDC760I3S |
|---|---|
| Description | Avanti Hot And Cold Water Dispenser, Brushed Stainless Steel |
| UPC | 079841907601 |
| Model | WDC760I |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Drinking |
| Category | Water Dispenser |
| Subcategory | Hot & Cold Water |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 199.99 |
| Long Description | Save time and money with a dual tap water cooler from Avanti. with a brushed stainless steel finish, this is the perfect water cooler for the office, kitchen, worksite, warehouse, gym, or anywhere you want to add access to water. Enjoy instant access to a refreshing glass of cold drinking water or easily prepare your favorite hot beverage, soup, or oatmeal from the dual faucet dispenser. This top-loading water dispenser accommodates 3 or 5-gallon water bottles, helping reduce waste from single-serve bottles. |
|---|---|
| Bullet 1 | Push button hot and cold faucets with child safety guard on hot water faucet |
| Bullet 2 | Selectable hot and cold water power switches on the back of the unit |
| Bullet 3 | LED indicator lights |
| Bullet 4 | Individual stainless steel hot and cold reservoirs for water purity |
| Bullet 5 | Can hold standard 3-gallon or 5-gallon bottle (bottles not included) |
| Bullet 6 | ENERGY STAR certified |
| Bullet 7 | Optional bottle spike included |
| Bullet 8 | ADA Compliant |
| Bullet 9 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 13" x 12.25" x 38.75" |
| Item Weight (lb) | 26.46 |
| Installation Type | Top Loading |
| Spout Height (in) | 9" |
| Spout Reach (in.) | 1.50" |
| Capacity | 3 Gallons or 5 Gallons |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 5.8A/120V/Input power consumption: 580W; Heating power consumption: 500W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Range (°F) | 50° - 176° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / day) | 0.86 |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 310 |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Control Type | Manual |
| Integrated Lock | No |
| AB1200 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | No |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Not Required |
| EnergyStar Certified | Yes |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Not Required |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 0.81 |
| Refrigerant Type | R134a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 14.25" x 14.25" x 40.00" |
| Shipping Weight (lb) | 30.4 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 80.00" |
| Pallet Quantity | 12 |
| Pallet Ti/Hi | 6/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | GIFT BOX |
| Country of Origin |
|
| Freight Class | 125 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.79.0000 |