Avanti Hot and Cold Water Dispenser, in White (WDHC770I0W)
WDHC770I
- Push button hot and cold faucets with child safety guard
- Selectable hot and cold water power switches
- LED indicator lights
WDHC770I
| SKU | WDHC770I0W |
|---|---|
| Description | Avanti Hot And Cold Water Dispenser, White |
| UPC | 079841977000 |
| Model | WDHC770I |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Drinking |
| Category | Water Dispenser |
| Subcategory | Hot & Cold Water |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 159.99 |
| Long Description | Save time and money with a dual tap water cooler from Avanti. The perfect water cooler for the office, kitchen, worksite, warehouse, gym, or anywhere you want to add a hydration station. Enjoy instant access to a refreshing glass of cold drinking water or easily prepare your favorite hot beverage, soup, or oatmeal from the dual faucet dispenser. This top-loading water dispenser accommodates 3 or 5-gallon water bottles, helping reduce waste from single-serve bottles. |
|---|---|
| Bullet 1 | Push button hot and cold faucets with child safety guard on hot water faucet |
| Bullet 2 | Selectable hot and cold water power switches on the back of the unit |
| Bullet 3 | LED indicator lights |
| Bullet 4 | Individual stainless steel hot and cold reservoirs for water purity |
| Bullet 5 | Large/easy access dispenser area to accommodate pitchers and refillable water bottles |
| Bullet 6 | Can hold standard 3-gallon or 5-gallon bottle (bottles not included) |
| Bullet 7 | Lightweight durable plastic body |
| Bullet 8 | Removable drip tray |
| Bullet 9 | ADA compliant |
| Bullet 10 | ENERGY STAR® certified |
| Bullet 11 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 12" x 11" x 36" |
| Item Weight (lb) | 22.05 |
| Installation Type | Top Loading |
| Spout Height (in) | 9" |
| Spout Reach (in.) | 1.50" |
| Capacity | 3 Gallons or 5 Gallons |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Range (°F) | 50° - 176° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / day) | 0.85 |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 310 |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Control Type | Manual |
| Integrated Lock | No |
| AB1200 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | No |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Not Required |
| EnergyStar Certified | Yes |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Not Required |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 0.81 |
| Refrigerant Type | R134a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 13.00" x 13.00" x 38.50" |
| Shipping Weight (lb) | 29 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 77.00" |
| Pallet Quantity | 18 |
| Pallet Ti/Hi | 9/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 125 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.79.0000 |