Avanti Countertop Thermoelectric Hot and Cold Water Dispenser, in Stainless Steel (WDT40Q3S-IS)
WDT40Q
- Push button hot and cold faucets with child safety guard
- Selectable hot and cold water power switches
- LED indicator lights
WDT40Q
| SKU | WDT40Q3S-IS |
|---|---|
| Description | Avanti Countertop Thermoelectric Hot And Cold Water Dispenser, Stainless Steel |
| UPC | 079841160402 |
| Model | WDT40Q |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Drinking |
| Category | Water Dispenser |
| Subcategory | Hot & Cold Water |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 119.99 |
| Long Description | Save time and money with a dual tap, countertop thermoelectric water cooler from Avanti. with a sleek stainless steel finish, this is the perfect compact water cooler for the office, kitchen, worksite, warehouse, gym, or anywhere you want to add access to water. Enjoy instant access to a refreshing glass of cold drinking water or easily prepare your favorite hot beverage, soup, or oatmeal from the dual faucet dispenser. This top-loading water dispenser accommodates 3 or 5-gallon water bottles, helping reduce waste from single-serve bottles. |
|---|---|
| Bullet 1 | Push button hot and cold faucets with child safety guard on hot water faucet |
| Bullet 2 | Selectable hot and cold water power switches on the back of the unit |
| Bullet 3 | LED indicator lights |
| Bullet 4 | Individual stainless steel hot and cold reservoirs for water purity |
| Bullet 5 | Large/easy access dispenser area |
| Bullet 6 | Can hold standard 3-gallon or 5-gallon bottle (bottles not included) |
| Bullet 7 | Removable drip tray |
| Bullet 8 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 13" x 12" x 20" |
| Item Weight (lb) | 11 |
| Installation Type | Top Loading |
| Spout Height (in) | 8.50" |
| Spout Reach (in.) | 1.50" |
| Capacity | 3 Gallons or 5 Gallons |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Range (°F) | 50° - 176° |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Integrated Lock | No |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Not Required |
| CEC Certified | No |
| NRCan Listed | Not Required |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 14.25" x 13.00" x 21.75" |
| Shipping Weight (lb) | 14 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 70.00" |
| Pallet Quantity | 27 |
| Pallet Ti/Hi | 9/3 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 125 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.79.0000 |