SA9176
3" Stripe Blue & White Wallpaper
Residential Wallpaper
SA9176
Residential Wallpaper
| Sku Status | Active |
|---|---|
| Product Name | 3" Stripe Blue & White Wallpaper |
| SKU | SA9176 |
| Parent | SA9176 |
| UOM | BLT |
| Company Segment | Wallpaper |
| Product Type | Residential Wallpaper |
| Product Sub Type | Sidewalls |
| Parent Brand | York Wallcoverings |
| Brand | Inspired by Color |
| Sub/License Brand | Inspired by Color |
| Book/Collection # | E79 |
| Book/Collection Name | Blues II |
| DIV # | YWD |
| Master Group | Wallpaper |
| Exclusive | No |
| Carryover | Yes |
| Page # | 66 |
| Bundle | No |
| Design ID | 6643 |
| Digital | No |
| International Symbol | V |
| Overstock | No |
| I2of5 | 10034878750092.0 |
| Barcode | 034878749792 |
| Country of Origin | United States |
| HTS Code | 0 |
| Prop65 | No |
| Price Case Pack Qty | 12 |
| Description + Bullets | Conjuring thoughts of beach cabanas and summer soirees slip away in 3" Stripe Wallpaper. This 3-in Stripe Wallpaper measures approximately 20.5 inches wide by 33 feet long, covering About 56.4 square feet per roll. Manufactured on SureStrip™, a unique high performance substrate, this ultra-easy removable wallpaper is guaranteed easy to install and easy to remove; simply use water to activate. Prepasted sure strip material; No repeat, random match; Washable and strippable; 20.5-in by 33-ft long roll; Covers about 56.4 square feet |
| Detailed Name | Inspired By Color 3" Stripe Blue & White Wallpaper, 20.5-in by 33-ft |
|---|---|
| Marketing Theme | Stripes |
| Marketing Material | Sure Strip |
| Dynamic Description | Conjuring thoughts of beach cabanas and summer soirees slip away in 3" Stripe Wallpaper. This 3-in Stripe Wallpaper measures approximately 20.5 inches wide by 33 feet long, covering About 56.4 square feet per roll. Manufactured on SureStrip™, a unique high performance substrate, this ultra-easy removable wallpaper is guaranteed easy to install and easy to remove; simply use water to activate. |
| Bullet Point 1 | Prepasted sure strip material |
| Bullet Point 2 | No repeat, random match |
| Bullet Point 3 | Washable and strippable |
| Bullet Point 4 | 20.5-in by 33-ft long roll |
| Bullet Point 5 | Covers about 56.4 square feet |
| All Bullets |
|
| SEO Keywords | York Wallcoverings, York Wallpaper, SureStrip, Removable Wallpaper, Temporary Wallpaper, Easy Wallpaper, Wallcovering, Wall Covering, Stripe Wallpaper, Stripes Resource Wallpaper |
| Adhesion Type/Paste | Prepasted |
| Age Group | Adult |
| Backing | Non Woven Hybrid |
| Design/Pattern Name | 3" Stripe |
| Colorway | Blue & White |
| Color Family | Blues |
| Installation Type | Paste the Wall |
| Match | Random |
| Removability | Strippable |
| Technical Material | Sure Strip |
| Washability | Washable |
| # of Pieces | 1 |
| # of Sheets | 1 |
| Coverage | About 56.4 square feet |
| CA MAP | 170 |
|---|---|
| CA MSRP | 200 |
| Price Code | B |
| US MAP | 127.5 |
| US MSRP | 150 |
| Assembled Height (in) | 0.025 |
|---|---|
| Assembled Length (in) | 396 |
| Assembled Width (in) | 20.5 |
| Case Length (in) | 21.25 |
| Case Width (in) | 10.25 |
| Case Weight (lb) | 32.65 |
| Case Height (in) | 7.75 |
| Package Length (in) | 20.75 |
| Package Width (in) | 2.5 |
| Package Height (in) | 2.5 |
| Product Depth (in) | 0.025 |
| Product Length (in) | 396 |
| Product Width (in) | 20.5 |
| Product Length (ft) | 33.0 |
| Repeat (in) | 0 |
| Assembled Height (cm) | 0.06 |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 1005.8 |
| Assembled Width (cm) | 52.1 |
| Case Height (cm) | 19.7 |
| Case Length (cm) | 54.0 |
| Case Weight (kg) | 14.81 |
| Case Width (cm) | 26.0 |
| Item Weight (kg) | 1.22 |
| Package Height (cm) | 6.4 |
| Package Length (cm) | 52.7 |
| Package Width (cm) | 6.4 |
| Product Depth (cm) | 0.06 |
| Product Length (cm) | 1005.8 |
| Product Length (m) | 10.1 |
| Product Width (cm) | 52.07 |
| Repeat (cm) | 0.0 |